Pendleři měli žádosti o úvěry vždy o něco komplikovanější. Dokládali více, počítalo se jim méně, v Covidu je nechtěla banka žádná.
Na trhu se objevily i hypotéky v Eurech, které jsou na první pohled docela výhodné. Je třeba ale zvážit všechna pro a proti – není vhodná úplně pro každého.
Eurová hypotéka
O eurovou hypotéku můžou žádat Češi, kteří mají pravidelný příjem v eurech. Nemusí mít bydliště ve druhém státě, ale musí mít v obou zemích v pořádku bankovní registry. Financovat hypotékou v Eurech lze stejné účely jako v českých bankách. Neřeší sice DTI a DSTI ani striktní LTV do 80%, v žádosti ale uvádíte i počet aut v rodině a jiné u nás nestandardní údaje.
Korunová hypotéka
Větší výběr bank z celé ČR, žádost a zpracování i odhad většinou zdarma, snadné a levné refinancování (zatím i mimo fixaci), jednodušší jsou i případné změny v běžícím úvěru. Vyřízení bývá rychejší.
Nevýhodou jsou pro pendlery velké rozdíly v posuzování příjmů jednotlivými bankami a někde i nutnost dokládání úředních překladů např. pracovní smlouvy.
Při poklesu kurzu vzroste splátka. Například měsíční splátka hypotéky ve výši 600 EUR by při směnném kurzu 25 CZK/EUR vycházela na 15.000 Kč. Při posílení koruny na 23 CZK/EUR by stejná splátka vyšla skoro o 1.000 Kč dráž.
V případě posílení koruny se snižuje hodnota nemovitosti. Nemovitost za 200.000 EUR má při kurzu 25 CZK/EUR hodnotu 5 milionů korun. Při kurzu 23 CZK/EUR se hodnota sníží o 400 tisíc korun. To má vliv na maximální výši úvěru vůči zástavní hodnotě.
Růst úrokových sazeb se nevyhne ani eurovým hypotékám. Evropská centrální banka se netají tím, že se úrokové sazby budou dále zvyšovat s cílem tlumit nárůst inflace.
Na rozdíl od korunových úvěrů jsou žádosti o ty eurové zpoplatněné. Platíte také za odhad a případné pozdější refinancování je nákladnější. A v neposlední řadě: jste si opravdu jistí, že budete v "sousední říši" pracovat několik dalších let?
Ve výsledku někdy vyjde lépe než eurová.
Žádost a zpracování i odhad jsou většinou zdarma, snadné a levné je refinancování (zatím i mimo fixaci), jednodušší jsou i případné změny v běžícím úvěru.
S příjmy ze zahraničí už umí pracovat skoro každá banka v ČR. Každá je ale posuzuje jinak a liší se i množství „byrokratických disciplín“. Některá vám pokrátí příjem na 70%, jiná požaduje i překlad pracovní smlouvy. Se stejným příjmem se tedy v každé bance dostanete na jinou výši úvěru.
Až na jednu banku vám ho v ČR nezapočítají nikde. Jen jedna banka vám jako příjem započítá i Kindergeld a přitom právě jeho výše je to mnohdy rozhodující pro schválení potřebné výše úvěru.
Napište mi.
Sama jsem byla 26 let současně i zaměstnanec v SRN. Je to moje velká konkurenční výhoda.
A jsem RYCHLÁ!!!
A ne, nevadí, že nejste z Plzně. Mám klienty po celé ČR.
Samozřejmě záleží na rozsahu problému,. To, že jste byli před rokem měsíc pozdě se splátkou ještě automaticky není K.O. kritérium. Opakované delikvence, exekuce a insolvence už ano.