fbpx

Jak vyzrát na důchody a co vám o nich neřekli?

Penze - aneb jak (ne)funguje penzijní systém

Moderní doba umožňuje žít déle. Věděli jste, že průměrná doba strávená v důchodu je 22 let?

 

Samotný důchodový věk nestačí, abyste dostali penzi. Musíte mít takzvaně „odplaceno“ České správě sociálního zabezpečení nejméně 35 let. Tohle je zatraceně klíčová podmínka, kvůli které mnozí lidé na stará kolena přesluhují i o mnoho let déle, než by chtěli a museli.

 

 

Důchodová reforma

Žádná zásadní reforma není a nebude. Náš průběžný důchodový systém je v podstatě úplně stejný jako před 30 lety: všichni platíme velkou část příjmu do státního rozpočtu, všichni dostaneme více méně stejný důchod a o výši reálné penze nakonec rozhodne parlamentní většina.

 

Zbystřit by měli hlavně ti, kdo vydělávají hodně:  lidé s nízkými platy a mzdami dostávají v penzi někdy i víc, než kolik brali, když chodili pět dnů v týdnu na 8,5 hodiny do práce.

A naopak  lidé s vysokým výdělkem berou v penzijním věku třeba jen zlomek toho, kolik každý měsíc celý život platili na „pojištění“.

 

 

Jak vyzrát na důchod?

Vyzrát na důchod znamená se aktivně a plánovitě připravit na finanční a životní aspekty svého stáří tak, abyste mohli užívat důchodu s klidem a bez finančních obav. 

Jak se dá udělat  z 1.000 Kč měsíčně přes 1 milion korun jsem psala již ZDE.

 

Podle různých průzkumů spoří lidé převážně konzervativně: spořící účty, termínované vklady, stavebko, penzijko. 

Většina střadatelů je zvyklá spořit 1.700 Kč na stavebku  a 1.000 Kč na penzijku pro získání plné státní podpory. Oboje má mnoho podmínek, omezení, poplatků.

 

Za 2.700 Kč měsíčně tak nemáte často po 30 letech  ani 1 milion.

 

 

Mnoho lidí sem spoří s pocitem,  že se sice jedná o investování ne příliš výnosné, ale zase jisté, bez rizika. 

Jak jsou státní produkty jisté nám teď ukázaly změny v obou národem oblíbených produktech: ve stavebku a v penzijku.

Stačilo pár jednání a změnila se státní podpora, spořit budete muset více, déle,  k penězům se dostanete složitěji, důchodci nedostanou na penzijku podporu žádnou, vlastní úspory si vyberete ne dle  potřeby, ale tak, jak vám to dovolí. 

Penzijní společnosti dostanou požehnání od státu, aby vytvořily ve svém portfoliu nový fond: takzvaný alternativní fond. Bude moci investovat rizikověji, s nadějí na vyšší výnos.

 

Vaše peníze, vaše pravidla...

Když si  budete  měsíčně odkládat 2.700 Kč do fondu s průměrným zhodnocením kolem 6%, budete mít po 30 letech 4.700.000 Kč.

 Pokud si nejste jisti, jak plánovat svůj důchod, zvažte konzultaci. Pomůžu vám vypracovat plán na míru vašim potřebám, ale také vašim možnostem.

 

Začít se dá kdykoliv. Málokdo řeší ve 30 letech důchod. Ten je daleko a on potřebuje auto, bydlení, dovolenou…. Může ale řešit to, že nechce hypotéku splácet 30 let a chystat si tak prostředky na mimořádný vklad ve fixaci.

 

Převážná většina mých klientů je ve věkové kategorii 40-60let. Mají dospělé děti, vyřešené bydlení a teď, když mají konečně na všechno čas si život hodlají užít. Průměrně strávíme  v důchodu 22 let. To je asi 1.144 víkendů.

 Ať už se rozhodnete pro cestování, koníčky, dobrovolnickou práci nebo prostě odpočinek, váš důchod může být jedinečnou příležitostí k naplnění vašich snů a zážitkům, které vám přinesou radost. Mějte na paměti, že čas ve důchodu je cenný, a proto je důležité si ho užít naplno.

 

Spočítejte si potřebnou rentu...

Máte nějaký dotaz?

Napište mi, co Vás zajímá. Ráda odpovím.

Starám se o finance jednotlivcům i firmám. Klientům pomáhám získat nejen vlastní bydlení nebo si vytvořit pasivní příjem, ale i zabezpečit děti, jít dřív do důchodu nebo platit menší daně. Firmám zase řeším financování provozu, aut, strojů, vybavení ordinací...

Znáte pravidlo čísla 72?

Když číslo 72 vydělíte úrokovou sazbou, získáte počet let, kdy se Vaše investice zdvojnásobí.

Kdy pojedou vaše peníze „debla“ tedy víte. A také víte, že na běžném účtu to nebude.

Aktuální články