fbpx

Stavět nový dům nebo rekonstruovat starý?

Nový dům versus rekonstrukce starého: Která cesta je pro vás ta správná?

 

Rozhodnutí mezi stavbou nového domu a rekonstrukcí starého představuje klíčový krok pro každého, kdo zvažuje pořízení domu.

Oba přístupy mají své výhody a nevýhody, a to jak z hlediska financí, tak i životního stylu.

Stavba

Stavba nového domu nabízí možnost plného přizpůsobení se všem potřebám a přáním. Můžete si vybrat lokalitu, architekturu, dispozici a materiály dle svých preferencí. Nový dům může být energeticky efektivnější a vybaven moderními technologiemi, což v dlouhodobém horizontu může znamenat úsporu nákladů.

 

Na druhou stranu však stavba nového domu obvykle vyžaduje vyšší počáteční investici a může trvat déle než rekonstrukce existující stavby. Jen hledání pozemku může být záležitost na rok.

V případě financování výstavby nového domu  prostřednictvím hypotečního úvěru je důležité mít pečlivě nachystaný  plán financování celého záměru, dostatečnou budoucí zástavní hodnotu a ideálně alespoň nějaké vlastní finance. 

Za posledních 5 let nemám jediného klienta, který byl schopný dodržet původní rozpočet. Je mnoho situací, které neovlivníte.

Rekonstrukce

Rekonstrukce starého domu může být ekonomicky výhodnější a umožňuje  využít výhody jedinečné lokality, historického charakteru a původního šarmu stavby i krajiny.

Kuchyni, koupelnu a okna si uděláte všude podle vlastích představ, ale lokalitu, tu nezměníte.

Aktuálně lze využít i  dotaci nebo výhodné úvěry s úrokem 3 %, kdy můžete získat v součtu až 3.000.000 Kč bez nutnosti dát nemovitost do zástavy bance.

 

 

Chcete mít vše hned? Zahrada není pro netrpělivé. U novostavby ji budete z okna nervozně vyhlížet několik let  jako Rákosníček první hvězdu.

U staršího domu máte často rovnou vzrostlou zahradu, jejíž   „doladění“ je otázkou jediné sezony. 

Dotace

Při financování rekonstrukce lze využít různé formy dotací a výhodných  úvěrů, Aktuální dotační tituly podporují renovace s cílem zlepšit energetickou účinnost a ekonomiku provozu budov. 

Nabízím  konzultace o dostupných možnostech, abyste maximálně využili všech finančních výhod.

Celkově lze říci, že volba mezi stavbou nového domu a rekonstrukcí starého závisí na individuálních preferencích, finanční situaci a lokalitě.  Důkladná analýza všech aspektů vám pomůže udělat správné rozhodnutí, díky kterému budete nejen dobře bydlet, ale i žít.

Zeptejte se na cokoliv.

Spočítejte si hypotéku