Renta

Pracovat do 75 let – když chci – je fajn, ale co když nebudu chtít? Vytvořit si „záložní plán“ na stáří vyžaduje včasnou přípravu. Kdo tuto oblast podcení, v budoucnu ji nemusí dohnat, protože na to nemusí být v rozpočtu prostor. 

Čím dřív začnete, tím menší částku musíte měsíčně vynaložit na potřebnou výši pozdější „renty“.  Když si koupíte každý den ve městě latté, platíte tím lepší život někomu jinému. Nejdřív zaplaťte vždy sobě.

Moderní doba umožňuje žít déle. Věděli jste, že průměrná doba strávená v důchodu je 22 let?

 

 

Vytvořte si na stáří pasivní příjem. Pasivním příjmem se rozumí pravidelný příjem, pro jehož získávání není třeba vynakládat nějaké zvýšené úsilí (nebo práci) a nebo kde není vyžadována má přítomnost.

Pokud se vám ho podaří vybudovat, umožní  vám to  žít život, o kterém jste vždy snili.

Nekonečná renta je častým cílem klientů a  vede k ní několik cest. Dobrá zpráva je, že začít se dá od nuly.

 

 

Můžete mít zákazníky, kteří opakovaně odebírají zboží nebo službu.  Pokud se o ně nebudete dobře starat, odejdou a s nimi i váš příjemV tomto případě se nejedná o pasivní příjem. 

Další možností je  investice do nemovitostí. Pronajmu byty a budu inkasovat nájem. Toto je další iluze, protože především v případě vícero bytů jde o plnohodnotné podnikání s  odpovídající časovou náročnost. Vím o tom svoje.

Nekonečné renta je o tom, že  budete  ze svého portfolia pravidelně čerpat finance, ale původní majetek nejen že nebude klesat, ale naopak bude růst. 

 

Jako vzor použiji portfolio Nobelovy nadace. Ta spravuje po desetiletí jmění, ze kterého každý rok vyplácí odměnu laureátovi známé Nobelovy ceny a zároveň financuje chod Nadace jako takové.  Je to ekvivalent čerpání renty. Mám portfolio, ze kterého každý rok něco uberu, aniž by mi kdy peníze došly.

V čem tkví tajemství úspěchu této strategie

 Zaprvé je to rozložení portfolia. Nečekejte žádnou revoluční strategii, jedná se vesměs  o známé akcie, dluhopisy, komodity a nemovitosti.  Tímto způsobem zmíněná nadace investuje už zhruba 70 let.

Finance se rozdělí do několika typů investic, které se v různých situacích chovají rozdílně a v krizi tak vždy některá část zafunguje.  Peníze rozdělíme do pomyslných kyblíků, odtud také tzv. „kyblíková metoda“.  Důraz kladu na slovo „rozdělíme“. Pokud vám někdo bude tvrdit, že máte VŠECHNY peníze dát na jeden typ dluhopisu, kryptoměny nebo jen do drahých kovů – utíkejte!

 

Aby to dlouhodobě fungovalo, je třeba dodržovat druhé pravidlo a tím je rozumná míra čerpání z portfolia.

Tomuto systému se také říká pravidlo 4%. Při takovém  procentu výběru prostředků vám peníze nikdy nedojdou a vy můžete čerpat rentu tak, aby byl váš životní standard přesně takový, jaký si přejete.

Věděli jste, že podobným způsobem spravuje své finance třeba i Anglikánská církev?

Pravidlo číslo 1:  Nejdřív zaplaťte vždy sobě. 

I za 35Kč denně  se dá v průběhu let vybudovat slušný základ, viz. článek Jak udělat z 1.000 Kč měsíčně přes 1 milion. Ukáži vám možnost jak žít bohatý a spokojený život.  Ve 30 letech, v 50 nebo v 60, kdy se odhodláte konečně dělat to co chcete vy a ne to co od vás čeká okolí. 

Společnosti, se kterými spolupracuji:

Banky a stavební spořitelny

Investice a penze

Aby vše klaplo "na první dobrou"!

Přesvědčte se, co dělám lépe...

01

Servis

Chcete jen nějaké "spoření", nebo byste měli rádi někoho, kdo vám ohlídá termíny, pomůže rozeznat zbytečná pojištění od užitečných, vyřeši nenadálé situace a správně načasuje vklady i výběry? A líbilo by se vám řešit téměř vše on-line bez nutnosti někam jezdit?

02

Přístup

Spokojíte se se stavebkem a penzjikem a budete spoléhat, že vás po 50 odpracovených letech stát nenechá na holičkách? Nebo si zasloužíte VIP přístup a profesionální řešení ?

03

Zkušenost

Opravdu záleží na tom jestli chcete za 5 let nové auto, splatit o 10 let dřív hypotéku nebo byste rádi už od 60 let čerpali nekonečnou rentu. Každý cíl vyžaduje jiné nastavení jednotlivých "kyblíků".

Máte nějaký dotaz?

Napište mi, co Vás zajímá. Ráda odpovím podrobněji a přidám kalkulace.