Úvodní stránka
Aktuality
Nabídka nemovitostí
Hypotéky a úvěry 2022
Investice
Pojištění
Nejčastější dotazy

6. 12. 2022

Share this:

Životní pojištění a pojištění majetku

By Kateřina Matoušková

Životní pojištění

Životní pojištění patří mezi velmi složité produkty a není tedy divu, že lidé při jeho výběru i sjednávání často chybují. Vzhledem k tomu, že životní pojistku si uzavíráte na delší dobu, může mít její špatné nastavení v lepším případě jen neblahé následky na váš rozpočet.

Jmenuje se „Životní pojištění“ a přesto je často nastavené jako spořící produkt. Primárním cílem životního pojištění by měla být ochrana před zdravotními riziky. Investiční složku je třeba vnímat jako určitou možnost navíc, rozhodně by neměla být hlavním důvodem pro uzavření životního pojištění. Investiční životní pojištění má především chránit, investice jsou druhořadé. K investování či spoření slouží řada jiných a mnohem výhodnějších produktů, jako je spořicí účet, stavební spoření a podílové fondy. Bohužel lidé si často místo životního pojištění sjednají v podstatě jen méně výhodné ‚spoření‘. Pokud si například trvalou invaliditu pojistíte jen pár tisíci korun ročně, je to k ničemu.

Shrnuto: na pojištění jsou pojistné produkty, na spoření zase spořící produkty. Jakýkoliv hybrid je vždy na úkor něčeho.

Životní pojištění dokáže zabezpečit Vás i celou rodinu

Ano. za předpokladu, že je správně nastaveno.

Nevhodně nastavená rizika v pojistné smlouvě patří k dalším nešvarům, kterých se lidé dopouštějí. Většina má pojištěnou invaliditu nebo smrt následkem úrazu. To, zda je invalidita důsledkem nemoci, nebo vznikla vlivem úrazu, je velký rozdíl, a stejné je to i v případě smrti.

Přitom statistiky mluví jasně. Nejčastější příčinou úmrtí v Česku je infarkt myokardu a dále pak zhoubná onemocnění.

Jaké jsou příčiny invalidity?

Úrazy způsobí pouze necelých 5% ivalidit!

Na prvním místě jsou nemoci svalové a kosterní soustavy a na druhém – a teď zbystřete – Duševní poruchy a poruchy chování!

Duševní poruchy a poruchy chování se podílí až 20% na vzniku všech invalidit. Proto je velmi důležité, zda pojištění zahrnuje i pojištění z těchto příčin. Tuto možnost máte jen u 4 ze všech pojišťoven v celé ČR. Jen 2 z nich Vám peníze vyplatí při jakémkoliv stupni invalidity BEZ DALŠÍ KONTROLY!

A jen jedna z nich plní při stanovení invalidity už po 3 měsících od uzavření pojistky…. Spousta pojišťoven má čekací lhůtu 1-2 roky.

Výběr pojišťovny by měl hrát hlavní roli spolu s výběrem pojistných rizik!

Dlouhodobá nebo krátkodobá rizika?

Životní pojištění může krýt dlouhodobá i krátkodobá rizika. Mezi krátkodobá patří zdravotní obtíže trvající do jednoho roku, mezi dlouhodobá pak nemoci delšího charakteru, které mají často za následek invalidita, trvalé následky úrazů nebo smrt.

Češi však dělají chybu v tom, že obecně preferují ochranu před krátkodobými riziky, přitom jejich rodinný rozpočet zásadně ohrozí především dlouhodobá rizika.

To, že Vás sklátí na 3 týdny choroba nebo si při běhu na podpatcích zvrknete nožku, Vás nejspíš finančně nezruinuje. Možná budete měsíc skřípat zuby, ale ustojíte to. Dlouhodobý nebo dokonce trvalý výpadek příjmů nelze z rezerv pokrýt a pojištění je nutností.

Vážné choroby

Počet výskytů vážných chorob roste a netýkají se jen starších osob. Například u zhoubných nádorů je zaznamenán nejvyšší nárůst případů o 46% ve věkové kategorii 30-39let.

Právě v tomto věku lidé většinou řeší zaopatření dětí, hypotéku a jiné finanční závazky.

Pracovní neschopnost

Vždy znamená jistý pokles příjmů. A znovu jsme u toho: nemoc nebo úraz? Tušíte správně. 83% mužů a až 92,3% žen jsou v pracovní neschopnosti v důsledku NEMOCI.

Příjem Vám poklesne o cca 40%.

Za předpokladu, že se řídíte velmi dobrým a opodstatněným doporučením mít našetřené min. 3 měsíční příjmy, Vás týdenní chřipička nejspíš finančně nepoloží. Díky této vlastní rezervě si pak můžete sjednat pojištění až od třetího týdne trvání pracovní neschopnosti s výrazně nižší cenou. A takoví OSVČ, kteří si platí pouze minimální nemocenské pojistné, dostanou za 30 dní nemoci 1.424,-Kč.

Pojistit chci hlavně děti, o mne nejde…..

Další velmi častou chybou je to, že životní pojistku sjednáme svému potomkovi, ale sobě ne. Přitom životní pojištění je nezbytné hlavně pro ty, na jejichž příjmu závisí někdo další, vždy by proto měl být v první řadě pojištěn rodič.

Životko není pro dítě ideální ani z hlediska zdravotních statistik. K nejčastějším rizikům způsobujícím trvalé následky či smrt patří infarkt myokardu a nádorová onemocnění. Ovšem tato onemocnění postihují především dospělé, ne děti. Naopak u dětí bývá častějším rizikem úraz, proto je vhodnější sjednat dítěti především úrazové pojištění.

Jiná částka na smrt, jiná na invaliditu

NEZAPOMEŇTE TAKÉ NASTAVIT JINOU POJISTNOU ČÁSTKU PRO PŘÍPAD SMRTI A JINOU PRO PŘÍPAD INVALIDITY.

Musíte totiž počítat s tím, že u trvalých následků či invalidity přibudou k vašim současným nákladům ještě výdaje za léčbu nebo za různé pomůcky. A to nejlepší životní pojištění by na to mělo pamatovat.

Pojištění domácnosti

Toto pojištění patří mezi nejužitečnější pojištění. Stačí chvilka nepozornosti a pojišťovací událost je na světě. V takovém případě kontaktujete svoji pojišťovnu, která vám vyplatí peníze z pojistky. Podle čeho poznáte nejlepší pojištění domácnosti?

  • získáte 3% slevu jako bonus za každý bezeškodný rok (maximálně 18 % sleva za bezeškodní průběh)
  • pojistí vám kočárky a jízdní kola i na místech mimo váš domov
  • prodlouží vám záruku na spotřebiče a peníze vám vyplatí i v případě, že si spotřebič rozbijete sami
  • asistenční služby vám zavolají zámečníka, elektrikáře nebo opraváře elektrospotřebičů, kdykoliv je budete potřebovat
  • uhradíme i škody způsobené Vašimi domácími mazlíčky

A NAVÍC:

Servis domácích spotřebičů a prodloužená záruka až na 5 let.

Věci ve sklepě máte pojištěny na 20 % z pojistné částky.

Uhradíme vám náklady na náhradní ubytování, pokud je vaše domácnost neobyvatelná.

Ve variantě PREMIANT máte pojištěné i věci v kufru osobního auta

Pojistné nebezpečí sklo all risk je již v základním rozsahu pojištění.

Vyplatíme vám peníze za vandalismus a odcizení i v případě, že není známý pachatel.

Pojištění pro případ zkratu a přepětí je automaticky zahrnuto do vyšších variant.

Pojištění stavby

Dům či byt si nekupujete každý rok a investice do něj se šplhají do řádů až milionů korun. Nový dům stojí celé jmění, jeho pojištění jen pár stokorun.

Pojistěte si svou nemovitost a získejte náhradu škody v případě zkratu elektrického vedení, prasklého vodovodního potrubí, povodně a dalších nečekaných pohrom.

V základní ceně máte pojištěné i vedlejší stavby jako je plot, bazén nebo garáž

Komplexní pojištění majetku

…a pojištěnou budete mít celou domácnost.
A navíc i kolo před obchodem nebo nákup v autě….

Fotovoltaika, tepelné čerpadlo nebo když rozpočet nestačil


Kateřina Matoušková
4. 12. 2022

Úvěr v předstihu


Kateřina Matoušková
5. 12. 2022

Státní půjčka na bydlení


Kateřina Matoušková
4. 12. 2022

Veškeré dotazy ráda zodpovím