
Státní půjčka na bydlení
Státní půjčka na bydlení je novinka od státu. Od poloviny srpna nabízí stát půjčku prostřednictvím fondu rozvoje bydlení (SFRB) mladým na pořízení bytu či domu. Půjčky ale mají mnoho omezení a na zvýhodněný úrok dosáhne málokdo. Co je třeba splnit pro získání úvěru?

Parametry úvěru
Účel: pořízení nebo rekonstrukce vlastního bydlení (byt do 75 m2 nebo RD do 140 m2 podlahové plochy)
Max. výše: 1,2 mil. Kč pro byt, 2 mil. Kč pro dům (stavba nebo koupě), 0,3 mil. Kč pro rekonstrukci
Splatnost: rekonstrukce 10 let, pořízení nemovitosti 20 let (výjimečně 25 let)
Úroková sazba: aktuálně 1,12% (vázáno na základní referenční sazbu EU)
LTV: 80%
Ručení: zástavní právo ve prospěch SFRB
Bonus: snížení jistiny o 30 000 Kč za každé narozené dítě

Podmínky získání úvěru
Státní půjčka je určena pro manžele, registrované partnery, samoživitele.
Žadatel ani jeho manžel/ka nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost ani podíl v bytovém družstvu
Horní věkovou hranicí je 36 let (aspoň jeden z manželů musí být mladší 36 let)
V případě samoživitele je nutnost starat se o děti mladší 15 let/
Pro koho je úvěr vhodný?
Státní půjčka na bydlení má velmi omezující parametry. Za 1,2 mil. Kč dnes ve větším městě nepořídíme skoro ani garsonku. Podobné je to s rodinným domem do 2 mil. Kč. Praha a Brno a další větší města jsou díky svým cenám nemovitostí zcela mimo. Tento program na podporu bydlení tak cílí především na obyvatele menších obcí. Kdo si vystačí s takto malým úvěrem, toho čeká velmi lákavá úroková sazba (aktuálně 1,12%), zatímco hypotéky a úvěry ze stavebního spoření začínají někde na úrovni 2,5%.

Kombinace s hypotékou
Při dnešních cenách ale ani na malé obci nemusí 2 mil. Kč na stavbu RD a koupi pozemku stačit. Zasíťované pozemnky se pod 1.000 Kč/m2 moc neprodávají. A samotná stavba menšího RD na klíč přijde min. na 3 mil. Kč.
Dohromady počítejme, že bude zapotřebí 3,5 mil. Kč. Požadované vlastní úspory 700 000 Kč (20%) a ještě nám chybí dalších 800 000 Kč.
Nabízí se řešení kombinace státní půjčky a dalšího úvěru. Jenže hypotéku nám banka nedá, neboť do zástavy požaduje nemovitost (tu už bude mít v zástavě SFRB). Zbývá úvěr ze stavebního spoření či klasické spotřebitelské půjčky s úrokem 5%.
V konečném důsledku tak může být mnohem efektivnější , levnější, jednodušší a na vyřízení mnohem rychlejší klasická hypotéka nebo úvěr ze stavebka s úrokem 2,5%, než skládanka státních a bankovních půjček s nejistým výsledkem.