Úvodní stránka
Aktuality
Nabídka nemovitostí
Hypotéky a úvěry 2022
Investice
Pojištění
Nejčastější dotazy

4. 12. 2022

Share this:

Spoření na důchod po padesátce – nesmysl nebo záchrana?

By Kateřina Matoušková

Dlouho jsem dumala, čemu věnovat dnešní příspěvek. V poslední době téměř každý článek z nějakého zdroje zabývajícího se financemi láteří nad hypotékami. Jak chudáci mladí nebudou mít na vlastní bydlení, vyzývá rodiče, aby jim spořili a podobně. No popravdě, když se zamyslím, ty moje poslední příspěvky byly také trochu infikované touto problematikou. Čtěte např zde nebo zde.

Ale co generace na protipólu? Ti, kteří za minulého režimu i po revoluci pracovali za zlomek dnešní mzdy a z toho zlomku se jim teď počítají nebo budou počítat důchody? Ano, dostávají přidáno. Ale odráží se v průměrné výši důchodů také průměrná výše dnešních životních nákladů?

Začít si spořit na důchod po padesátce se někomu může zdát jako „pozdě bycha honiti“, co nepřinese vůbec žádný efekt. Proč investovat ve věku. kdy už to přece nějak „doklepete“…. Opravdu nesmysl? Je třeba na vše pohlédnout ze všech stran.

Doba strávená v důchodu se prodlužuje

Dřívější generace odcházela do důchodu v 60-ti letech. Je třeba si uvědomit, že kvalita stravy a lékařská péče byla úplně někde jinde, než je dnes. Většina lidí odcházela do důchodu po letech namáhavé manuální práce a ne po pár letech „v zaměstnání“. Když měli štěstí, život strávený v důchodu se smrskl alespoň na několik let.

V dnešní době se odchází do důchodu v 65-ti letech, ale vzhledem k prodlužujícímu se životu v něm strávíme i 20 a více let. Průměrný důchod je 11.748,-Kč a s nějakým dramatickým nárůstem asi nepočítají ani zarputilí optimisté. Dokonce jsou i teorie, že důchody budou naopak klesat. Dětí je méně, důchodců více, s tím se nabízí i možnost zvyšování už tak vysoké daně, nebo posouvání věkové hranice odchodu do důchodu.

V důchodu nebudu tolik potřebovat

Tak na tuhle myšlenku rychle zapomeňte. Momentální průměrná mzda se pohybuje kolem 30.000,-Kč. Průměrná neznamená, že ji má každý. Takový ředitel české pošty a jemu podobní tento průměr citelně přikrášlují. Většina pracujících v běžných provozech od supermarketů po fabriky se nad tímto číslem pousměje. A většina z nich je zdravá, soběstačná – a přesto jsou rádi, že vydrží do další výplaty.

Také je třeba si upřímně odpovědět na otázku: kdy utratíte víc peněz? Během pracovního týdne nebo o víkendu a o dovolené? A jsme u toho. Když máte konečně volno, chcete si ho také užít, protože si to zasloužíte!

Nečekejte, že to v důchodu bude jinak. Zvýší se Vám výdaje v lékárnách, za služby a podobně. Sami za víkend už asi dům či byt nevymalujete. A to nemluvím o tom, že se rozhodně nedá očekávat, že energie, voda a podobné nutné náklady budou zlevňovat. Naopak. Možná budete potřebovat Vaše bydlení na stáří nějak upravit… Budete chtít jet s vnoučaty k moři, konečně sám do Norska na ryby nebo se sousedkou do Holandska obdivovat na jaře zahrady.

Konečně, po spoustě let dělání toho, co se od Vás očekávalo, budete mít čas dělat všechno to, co jste vlastně celou tu dobu chtěli dělat Vy.

Vyšší věk má pro spoření i své PLUS

Abych tady nešířila pouze trudomyslné informace…..

K vybudování slušné finanční rezervy je zapotřebí zhruba 10 let. To Vám dává značnou výhodu oproti mlaďochům, kteří mají sice fůru energie, ale jsou na úplném počátku : bez zkušeností, bez pevné pracovní pozice či kariéry, málokdo z nich má vyřešené bydlení, pokud jim nespořili rodiče, mají na účtech v lepším případě alespoň pár dní po výplatě plusovou hodnotu.

  • Vaše aktivní příjmy jsou díky dosavadní kariéře a zkušenostem na nejvyšší úrovni.
  • Máte zajištěné bydlení a vaše děti jsou již dospělé a starají se sami o sebe.
  • Máte vybudovanou síť kontaktů.
  • Máte našetřenou finanční rezervu.
  • Máte zkušenosti, jak dobré, tak ty špatné. S jejich pomocí dokážete věci lépe vyhodnotit a dělat správná rozhodnutí.

To vše Vám umožňuje investovat, zhodnocovat peníze a vytvářet si tak dostatečně naducaný finanční polštář pro důchod dle svých představ.

Díky výše uvedeným bodům se můžete zvolit správná druh investice a spoření a vydat se na cestu k získání finanční nezávislosti. Cesta k jejímu dosažení je stejná jako v případě, kdy vám je dvacet nebo třicet let.

    Investujte dle svých možností

    Jako první cíl bych určitě zvolila něco, kde mi k mým penězům stát něco přidá formou státní podpory. Jinde od státu sotva něco dostanete. Když někdo dává, tak berte. Můžete totiž získat zajímavou sumu.

    Státní podpora na stavebním spoření je 10% z Vašeho ročního vkladu (za 20.000,-Kč dostanete ročně 2.000,-), na penzijku dokonce 23% (za 1.000,- Kč dostanete každý měsíc 230,-Kč). To dalekosáhle přesahuje zhodnocení v každé bance, o polštáři nebo matraci doma ani nemluvě. Získáte tak od státu 4.760,-Kč ročně, pokud si penzijko budete odepisovat z daní, tak dokonce 8.360,-Kč. Od stavební spořitelny získáte navíc jako dárek 1.000,-Kč a smlouvu zdarma! více o smlouvách zdarma zde A máte 9.360,- Kč každý. Pokud žijete ve dvou, je to částka téměř 20.000,-ročně!

    Stavebko i penzijko už máte? To je skvělé! Záleží ale na tom, jak dlouho a v jakých smluvních podmínkách jste je zakládali. Po 5-ti letech je dobré udělat revizi a zhodnotit, jestli se tam peníze vyplatí nechat, nebo začít čerpat státní podpory jinak a jinde. Na některé smlouvy se vyplatí nesahat a jiné je lepší ukončit a peníze si vybrat. Přijďte se zdarma poradit…..

    Investovat můžete do nemovitosti

    Samozřejmě to není vhodná disciplína úplně pro každého…. Ale pokud možnosti máte, vybrali jste všechna stavební a penzijní spoření, prodali zahradu, peníze teď akutně nepotřebujete, je to skvělý způsob, jak si zajistit klidný důchod. Proč se taková investice vyplatí i po padesátce? Zajistíte si tím hned několik věcí najednou. Budete investovat do něčeho, co časem na hodnotě získá. A ne zrovna málo. Nemovitosti se dlouhodobě zhodnocují tempem 2–3 % ročně, tedy nad průměrnou inflací. Z příjmu z pronájmu například bytu budete splácet úvěr a ještě vám zůstane částka, kterou můžete použít pro své potřeby, nebo ji znovu investovat. Po splacení úvěru (v důchodu) bude mít nemovitost hodnotu mnohem vyšší, než za kolik jste ji pořizovali a k tomu jako bonus peníze z nájmu. Úroky z úvěru si můžete odepisovat z daňového základu, čímž si do dosažení důchodového věku můžete efektivně snižovat daň.

    Investování se zkrátka vyplatí i v případě, pokud je vám 50+. Zajistíte se tak na období strávené v důchodu. A ten pocit, že mám dost peněz nejen na to, co potřebuji, ale i na to, co prostě CHCI, ten je jednoduše skvělý!!!

    Hypotéky na chaty, rekreační objekty a mobilheimy


    Kateřina Matoušková
    4. 12. 2022

    Americká hypotéka


    Kateřina Matoušková
    5. 12. 2022

    Životní pojištění a pojištění majetku


    Kateřina Matoušková
    6. 12. 2022

    Veškeré dotazy ráda zodpovím