
Stavební spoření si může mnout ruce. Začala platit nová doporučení ČNB, která budou mít dopad na celý hypotéční trh. Zatím jsou to sice „jen“ doporučení, ale velká část bank se jím začíná řídit.
Každý by měl mít naspořený minimálně 20%-ní základ z hodnoty pořizované nemovitosti, výše splátek by neměla polknout víc než 45% Vašich příjmů a měla by představovat max. 9-ti násobek Vašeho ročního příjmu. To je přibližný obsah posledního doporučení ČNB, které začalo účinkovat od letošního října.
Na odpověď, jaký dopad budou mít nakonec tato opatření doopravdy, si budeme muset nějakou chvíli počkat. Přece jenom jsme potomci Švejka a Járy Cimrmana…. Něco vymyslíme…. Již dnes je ale zřejmé, že nová opatření nahrávají do karet Stavebnímu spoření.

Je stavební spoření opravdu „jen spoření“?
S ohledem na tolik diskutované doporučení ČNB má stavební spoření jednu zásadní výhodu: motivuje ke spoření ještě před žádostí o úvěr a tím i učí lépe odhadnout, jak moc Vám daná částka bude v rodinném rozpočtu chybět. Hodně mladých klientů se o téma vytvoření vlastních prostředků, které jsou nutnou podmínkou pro poskytnutí každého úvěru, začalo zajímat. ČMSS rychle pochopila, že právě mladí jsou důležitá cílová skupina a různými akcemi se je snaží zaujmout. Teď například získají smlouvu stavebního spoření na částku 200.000 korun zdarma.
I u malých dětí přinese větší efekt, když babička nebo rodiče přidají na stavebko 500,-Kč, než další plyšák v pokojíčku.
Mnoho lidí si stavební spoření spojuje pouze se spořením a se státní podporou. To však není jeho hlavní účel. Tím je poskytování úvěrů na bydlení. Spoření je pouze způsob, jakým spořitelna shromažďuje peníze, které bude později půjčovat.
To nejcennější, co úvěr ze stavebního spoření nabízí, je pevná úroková sazba. Úroková sazba úvěru ze stavebního spoření musí být ze zákona obsažena již ve smlouvě o stavebním spoření. Již na samotném počátku tedy víte nejen to, za jakých podmínek můžete úvěr získat, ale také kolik budete splácet.

Co to znamená pro Vaše „Kačky“?
Díky tomu, že úroková sazba úvěru ze stavebního spoření je pevná po celou dobu trvání úvěru, nemusíte se obávat jejího růstu a s tím souvisejícího zvýšení splátky. Podle zákona o stavebním spoření to stavební spořitelna udělat nemůže.
Úroková sazba za jakou Vám stavební spořitelna peníze poučí nemůže být o více jak tři procentní body vyšší než úroková sazba, jakou Vám dává za to, že spoříte. Pokud nám tedy stavební spořitelna úročí naše vklady jedním procentem, může být úroková sazba úvěru ze stavebního spoření nejvýše čtyři procentní body.
K tomu se přidává další důležitá skutečnost. V situaci, kdy úrokové sazby rostou, (už teď se pohybují kolem 3%) může být velmi zajímavé „zarezervovat “ si úrokovou sazbu úvěru několik let předem. Momentálně tedy víte, že pokud dnes založíte smlouvu stavebního spoření a zažádáte o úvěr se splatností na 30 let , budete mít i za 29 let úrok 3,5%.
O tom se Vám s hypotékou s průměrnou délkou fixace 5 let může jen zdát.
Nejlevnější způsob financování
Smlouvy o stavebním spoření, které jsou uzavírány dnes, mají obvykle úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření mezi 3,5 a 4 %. To je již dnes zajímavá sazba pro úvěry, které jsou tzv. „bez zástavy“. Jsou skvělé nejen na rekonstrukci, ale i na koupi nemovitosti, kdy právě tímto úvěrem dořešíte oněch požadovaných 20% vlastních zdrojů a v neposlední řadě zařízení domácnosti.
Svým úročením úvěrům a hypotékám se zástavou sice (zatím) nekonkurují, ale pokud bude růst úrokových sazeb pokračovat, nebude trvat dlouho a úvěry ze stavebního spoření se stanou nejlevnějším způsobem financování bydlení.