Úvodní stránka
Aktuality
Nabídka nemovitostí
Hypotéky a úvěry 2022
Investice
Pojištění
Nejčastější dotazy

4. 12. 2022

Share this:

Do čeho investovat v roce 2022?

By Kateřina Matoušková

Konflikt na Ukrajině vyvolává značné obavy o budoucí vývoj na finančních trzích. Je teď ta správná doba úpravu svých portfolií nebo dokonce na prodej investic ? Mám hledat méně rizikové alternativy ochrany úspor před rostoucí inflací?

Válečné konflikty vyvolávají logicky obavy o další vývoj na finančních trzích. Pod lavinou zpráv o nových sankcích mohou někteří podlehnout panice a zbavovat se aktiv i za ceny ztráty.

Podívejme se na to zcela pragmaticky: když cena pole klesne z 2.000 Kč za hektar na 500 Kč, co uděláte? Prodáte Vaše pole sousedovi nebo budete chtít koupit ta jeho?

JAno. Koupíte jeho a počkáte si – klidně i několik let – až cena stoupne na 10.000 Kč za hektar a pak budete zvažovat prodej.

Zkušení a úspěšní investoři propady využívají k výhodným nákupům.

Co ale koupit? Akcie, dluhopisy, zlato, Bitcoiny….?

Největší pokles cen akcií se historicky odehrával v obdobích nejistoty před vypuknutím očekávaného konfliktu, což potvrdily i poslední měsíce. Dluhopisy, které jsou v neválečném období považovány za bezpečnou investici, vykazovaly naopak nižší výkonnost.

Z historických dat tedy plyne jasný závěr a doporučení – nepropadejte panice a držte své emoce na uzdě. Neprodávejte na základě aktuální nálady a cen.

Neplatí to samozřejmě pro všechny akcie. Firmy s byznysem v Rusku jsou logicky nadále v minusu. Naopak rostou komoditní společnosti mimo Rusko, daří se zbrojařům a v posledních dvou týdnech pookřály technologie.

Vždy ale záleží na osobních prioritách, na tom, jak to kdo vidí. Inflace tu bude déle, než jsme čekali. Nevím, jak dlouho, ale je to období přechodné. Investujeme určitě v horizontu delším, než bude tato inflace. Proto investujme i nadále.

Kupujeme při poklesu – můžete se řídit trochu i tím, co sami v životě aktivně užíváte – Facebook, Spotify, Apple, technologie, vodu, energetiku , a dopřejte si také trochu radosti. Pusťte část peněz do spotřeby, kupte si, co máte rádi, kvůli inflaci to bude za rok dražší. Letošní rok dobře ukazuje, že vše je relativní a nikdy nevíte, co přijde dál.

A nějaké moudro na závěr? Investujte pravidelně, do více segmentů a hlavně: dlouhodobě. Počkejte si na těch 10.000 Kč za hektar Vašeho pole…… Ten den přijde.

Úvěry bez zajištění


Kateřina Matoušková
5. 12. 2022

Hypotéky na chaty, rekreační objekty a mobilheimy


Kateřina Matoušková
4. 12. 2022

Hypotéka


Kateřina Matoušková
5. 12. 2022

Veškeré dotazy ráda zodpovím